Teak Dekorasyon

Teak Dekorasyon
Teak Dekorasyon

Teak ağacı 90-115 sene arasında kesime gelir

Yatlarda ve gemilerde, suya temasta bu ağaç kullanılır. Deniz suyuna, haşerata, güneşe ve diğer etkenlere karşı 500 seneye yakın direnme gücü vardır.Hindistanın güney kısımlarında Almanların yürüttüğü kazı çalışmalarında 800-900 yıllık mezarlardan tik ağacından yapılmış nesneler yara almadan ve çürümeden gün ışığına çıkarılmıştır.

Tik ağacı (Tectona Grandis) anavatanı Güney ve Güneydoğu Asya olan ve dış ortam koşullarına karşı dayanıklılığı ile bilinen tropikal bir ağaçtır.
Tik ağacı, Uzakdoğu ülkelerinde tapınak kolonları, kapı ve pencere doğramaları ve iş aletleri yapımında hammadde olarak kullanılırken, 2. Dünya Savaşı sonrasında 1950’li yıllarda İskandinav ülkelerinin ilgisini çekmiş ve anavatanından çıkmaya başlamıştır.
Günümüzde de suya, neme ve her türlü iklim koşuluna karşı dayanıklı olması sebebi ile bahçe mobilyalarından ve gemi güverte yapımında öncelikli olarak tercih edilmektedir.
Tik ağacı, haşere ve kurt barındırmaz. Bunun sebebi sahip olduğu sıkı doku ve yağlı bir ağaç türü olmasıdır. Tik ağacı, doğal ortamında 30-40 metre yüksekliğe ulaşabilir. Erişkin ağaçtan elde edilen mobilyalar karamel rengindedir. Ürün zaman içerisinde rengini kaybeder tekrar orjinal rengini kazandırmak için ise; tik yağı ile yağlamak yeterlidir. Tik bahçe mobilyaları, her türlü hava koşullarına dayanabilir. Zamanın yıpratamadığı tik ağacından yapılır. Özelliklerinden dolayı ağaçların en kıymetlisidir, nadir bulunur tıpkı bir elmas gibi. Kaliteli üretim ile pırlantaya dönüşür. Tik ağacı yalnız Uzak Doğu’da Burma (Myanmar) ve Endonezya’da yetişir, az miktarda komşu ülkelerde de bulunur. Burma’dan kereste ve tomruk, Endonezya’dan mamul mobilya (tik bahçe mobilyası ve (colonial teak) iç mekân mobilyası) olarak ihraç edilir. Orta Afrika ve Endonezya’daki tik (Plantasyon) ormanları devlet tarafından işletilir.  Kaliteli üretim için ilk önce doğru malzeme ve araç gereç gerekmektedir.

Teak ağacını ve ürün kalitesini temelde iki guruba ayırabiliriz.

Birinci guruba devlet kontrolünde satılan ağaçlar girer bu ağaçlar belli bir çap ve yaşa gelince kesilir. Tam donanımlı fabrikalar kullanır, bu işletmelerin devletten (Perum Perhutani) yıllık ihtiyaçları kadar istihakları vardır. Ağaçlar fırın kurutmaya tabi tutulduktan sonra işlenir. Hassas makineler ile standartlaşmış yüksek kaliteli ürünler üretilir.

İkinci grup tik ağaçları ise şahısların arazisinden kestikleri (lokal) genç ağaçlardır, devletin kontrolü dışındadır. Bu ürünler atölyelerde yetersiz makinelerle üretildiğinden el veya yüzde 50 makine yapımı diye adlandırılır. Dünyadaki tik bahçe mobilyası üretiminin yarıdan fazlası bu guruba girer. Birinci guruba göre ortalama yüzde 50 daha ucuzdur. Fırın kurutma yapılmadığından üründe açma, çalışma ve deformasyon olma riski yüksektir.

Ucuz ürün oluşundan işçilik kalitesi düşüktür.

Kaliteli tik ürününde bunlar olmazsa olmaz:

Kusursuz dizayn ve temiz bir işçilik.

Tik bahçe mobilyaları natürel olarak kullanıldığından montaj öncesi ve sonrası zımpara ile temizleme özenle yapılmalıdır.

Tik mobilyaların bakımı
Tik ağacı doğal olarak yağlı bir ağaçtır, natürel kullanıldığından (hava koşullarından) zamanla eksilen yüzeysel yağları   tamamlamak için senede 1-2 defa tik yağı ile yağlamak gerekir. Kış ortamında kaldığı zaman gri bir renk oluşur, bu doğal bir süreçtir özel bir bakım ve yağlama ile ilk haline geri döner. Kış ortamında kalmayan ürünlerde özel bir bakıma gerek yoktur.

Teak:

Her türlü hava koşullarına dayanabilen, zamanın yıpratamadığı bir ağaçtır. Özelliklerinden dolayı ağaçların en kıymetlisidir. Nadir bulunur; çünkü tik ağacı yalnız Uzakdoğu’da Burma (Myanmar) ve Endonezya’da yetişir, az miktarda komşu ülkelerde de bulunur. Burma’dan kereste ve tomruk, Endonezya’dan mamul mobilya (Teak bahçe mobilyası ve –Colonial teak- iç mekan mobilyası) olarak ihraç edilir. Endonezya’daki teak ormanları devlet tarafından işletilir. Kaliteli üretim için ilk once doğru malzeme ve araç gereç gerekmektedir.

–          Dış mekan mobilyalarında kullanılan teak ağacının iyi kurutulumuş massif ve budaksız ağaçlardan seçilmiş olmasına dikkat etmek gerekir. Ayrıca teak görünümlü ama farklı ağaçlardan üretilmiş mobilyaların ayırt edilebilmesi için teak ağacı iyi tanınmalıdır.

–          Dış mekanda kullanılacak olan teak mobilyaları, mevsim şartlarıyla oluşabilecek esnemeye karşı dayanıklı olması için ‘derzli’ veya ‘elastik derz’ kullanılarak tasarlanmalı.

–          Bilinenin aksine, sürekli dış mekanda kullanılan teak ağacının beyazdan griye doğru renk değiştirmesi teak ağacının hakiki ve iyi kalitede olduğunun göstergesidir.

–          Teak mobilyalarının yeni görünümünü korumak ve ömrünü uzakmak için mutlaka sezon başlarında periyodik bakımlarının yapılması gerekir.

Grileşen teak mobilyaların bakımı:

Tik temizleyicisi (Teak Cleaner): Özel temizleyici sabun ve bol su ile yıkanmalı.

Kuruduktan sonra;

Tik parlatıcısı (Teak Brightener): Özel canlandırıcı ve parlatıcı losyon ile silinmeli

Tik yağı (Teak Oil): Temiz boyacı fırçası yardımıyla sade veya koruyuculu teak yağı ile yağlanmalı

–          Periyodik bakımı yapılmayıp yüzey altına inmiş grileşmeler için atölye bakımı ve zımparalanma yapılmalı, ardından yağlanmalı.

–          Teak mobilyaları, kış mevsiminde kapalı mekanda saklanmayıp dış alanda tutulacaksa tamamen açıkta bırakılmalı ya da hiç nem almayan özel kılıflarda korunmalı.

Aşağıda tik mobilyaların bakımıyla ilgili detaylı bilgi verilmiştir.

Teak Bakım:

Teak ağacı doğal olarak yağlı bir ağaçtır. Natürel kullanıldığından (hava koşullarından) zamanla eksilen yüzeysel yağları tamamlamak için senede 1-2 defa tik yağı ile yağlamak gerekir. Kış ortamında kaldığı zaman gri bir renk oluşur. Bu doğal bir süreçtir. Özel bir bakım ve yağlama ile ilk haline geri döner. Kış ortamında kalmayan ürünlerde özel bir bakıma gerek yoktur. Ahşap bahçe mobilyaları grubunda yer alan ürünlerde kullanılan ağaçlar çok çeşitlidir. Bunların arasında en dayanıklı olanı sudan etkilenmeme özelliği ile dikkat çeken tik ağacıdır. Bu özelliği  ile gemi ve tekne yapımında da kullanılan ağaç, sert hava koşullarından kesinlikle etkilenmez. Dünyada, tik mobilyaları, bir çok ülkede farklı tekniklerle üretilir. Ancak en kaliteli teak mobilyaları, makine üretiminden çıkanlardır. Bu şekilde üretilen ürünlerin hem boyutlarında hiçbir problem yaşanmaz, hem de yedek parçaları standart ölçülerde üretildiğinden süprizlerle karşılaşılmaz. Teak, yaşayan bir ağaçtır. Bu nedenle korunmalıdır. Sezon başlarında bakım yağları sürüldüğünde, ürünler, uzun yıllar orijinal renklerini korurlar. Aksi taktirde kalitesi değişmeyen ürünler zaman içinde grimsi bir renk alır. Bu, ağacı yıpratmaz. Sadece rengini değiştirir. Bu da kullanıcının beğenisine kalmış bir olaydır. Teak ağacından üretilen mobilyalar, dış mekanda kullanılan en prestijli ürünlerdir. Özel sertifikaları ile de bunu kanıtlayan ürünler, kaliteleri ve dayanıklılıkları sayesinde uzun yıllar kullanılabildiklerinden klasik mobilya grubuna da girerler.

Teak ağacı bakımı için yeni çözümü Teak Yağı, doğal yağların bir karışımı olarak hazırlanmıştır. Bahçe parkesi, dek, yüzme havuzu kenarlıkları, banklar, bahçe mobilyaları, tekne güverteleri gibi yoğun olarak suya maruz kalan ve dış ortamlarda kullanılan ahşapların kolay ve hızlı bakımı için tasarlanmıştır. Mumlu yapısı sayesinde yarattığı yüzey ile su geçirmezlik katsayısını yükseltir, ahşabın suya karşı korunmasını sağlar ve aynı zamanda ömrünü uzatır.

Nasıl Uygulanır?

Uygulama için yassı bir fırça ile temiz ve kuru bir bez yeterlidir. Önce ilk kat yağ fırça yardımı ile yüzeye sürülür. Yaklaşık bir dakika sonra fırça ile sürülen yağın üzerinden temiz bez ile bir kez daha geçmekte fayda vardır. Bu yolla yağın yüzeye eşit oranda yayılması, dolayısıyla eşit oranda emilmesi sağlanır. Bu işlem sırasında sürülen katın çok kalın olmamasına özen göstermekte fayda vardır. İkinci katı uygulamak için bir gün beklenir. Genellikle tek kat uygulama yeterlidir. Ancak yüksek emiciliği olan ahşaplarda ve zorlu hava koşullarına maruz kalan yerlerde ikinci kat sürülmesi önemle tavsiye edilir. Ortalama 20°C ısıda ve yeterli hava akımı bulunan ortamlarda Tik yağı 4 saat içinde dokunma kuruluğuna ulaşır. 2. Katın uygulanabilmesi için en az 16 saat beklenmelidir. Tik yağı’nın bakımı, ahşabın maruz kaldığı şartlara göre 1-2 yılda bir yapılmalıdır.

Uygulama esnasında nelere dikkat edilmelidir:

Yağmurlu veya çok sıcak günlerde uygulama yapmayınız.

Uygulamadan once zemini toza karşı nemli bir bezle iyice temizleyiniz.

Eğer uygulanacak zeminde zımparalama işlemi gerekiyorsa 150-180 no. zımpara kullanmanız tavsiye edilir.

Yeni ahşaplara yapılacak uygulamalardan once, ahşabın mutlaka 150-180 no. zımpara ile zımparalanması tavsiye olunur.

Teak ağacı, dayanıklılığı ve kalitesi sayesinde her zaman bahçe mobilyası üreten firmaların ilk tercihi olmuştur. Ağacın yeni tasarımlarda, değişik malzemelerle birlikte kullanılması hem mobilyaların estetiğini arttırmış, hem de kullanıldıkları mekanlara renk katmıştır. Bu nedenle üretilen her yeni tasarım büyük beğeni toplamıştır. Bu ağaçla en çok uyum sağlayan malzeme, alüminyumdur. Alüminyum, okside olmadığı için uzun yıllar rahatlıkla kullanılabilir. Ayrıca hava şartlarına da dayanıklı olduğunu araştırmalar sonucu kanıtlayan malzeme, tüm bu uygun koşulları sayesinde tik ağacı ile rahatlıkla kullanılabilir. Alüminyum oldukça hafif bir malzemedir. Bu nedenle bahçe mobilyası grubunda tik ağacı ile birlikte üretildiğinde tercih edilir. Alüminyum vücutlu  tik oturma ve sırt tabanlı sandalyeler, kollu koltuklar, hem şık ve estetik görünümleri hem de kaliteleri ile dikkat çekerler. Ayrıca bu ürün grubunda yer alan pozisyon ayarlı koltuk ve şezlonglarda kullanılan gaz pistonu, kullanıcı için büyük kolaylık sağlar. Patentli olan bu mekanizma sayesinde kullanıcı yerinden kalkmadan şezlongun ya da koltuğun pozisyonunu istediği biçimde ayarlayabilir. Milenyum bahçelerine yakışan bu ürün grubu; görünümü, kalitesi ve kullanım kolaylılarıyla büyük beğeni toplamaya devam ediyor.

Örgü Bahçe Mobilyaları

–          Muz lifi, muz kabuğu, su yosunu, rattan gibi tropik bitki ve liflerden üretilmiş mobilyalar korunaklı kullanım grubuna girmektedir.

–          Yaz mevsiminde tropik yağmurlardan korumak amacıyla saçak altında kullanılması, görünümünü koruyacağı gibi uzun ömürlü olmasını da sağlar.

–          Kullanılan mobilya natürel renkte olmayıp cila ile renklendirilmiş ise, uzun kullanımlar sonucu solmaya karşı güneşten korunmalıdır.

–          Yaz mevsimi dışında, doğal malzemeli örgü mobilyalar, rutubetsiz kapalı mekanda saklanmalıdır.

–          Cilası bozulmuş örgü mobilyalar, sezon öncesi suya ve solmaya karşı dayanıklı malzemeler ile cilalanabilir.

–          Sentetik malzeme içermeyen loom mobilyaların üzerinde koruyucu cila bulunmalıdır.

–          Natürel cilalı olabileceği gibi suya karşı dayanıklı özel renkli cilalarla da üretilmektedir.

–          Son yıllarda iç mekanlarda sıklıkla kullanılan örgü mobilyalar; deri, ipek ve keten ile kombine edilerek doğal bir sıcaklık oluşturmaktadır.

 

Teak tree corresponds to the segment between 90-115 years. The tree is used in contact with water in Yachts and boats. It has resistance power almost 500 years to the sea water, pests, sun and other factors. 800-900 years of excavations carried out by the Germans in southern parts of India teak graves objects have been unearthed without injury, and decay.Teak (Tectona Grandis), which is the homeland for South and Southeast Asia, and in a tropical tree known by its resistance to external environmental conditions. Teak tree is used in the construction of work equipments as a raw material, door and window frames, the temple columns in Far  East countries, attracted the attention of the Nordic countries in the 1950s after World War II and began to come out from homeland.Nowadays, it is prefered as a priority in the construction of ship deck and garden furniture due to its resistance to moisture, water and all kind of weather conditions.Teak, does not include insects and worms. The reason for this is that its hard texture and an oily type of wood. Teak tree can reach a height of 30-40 meters in its natural environment. Obtained from adult wood furniture has caramel color. Product loses its color over time. In order to give back the original color; lubricate with teak oil will be sufficient. Teak garden furniture can withstand all weather conditions. There are rare, just like a diamond. It becomes a diamond with high-quality production. With high-quality production becomes a diamond. It only exists in Far East countries most in Myanmar and Indonesia’s java plantations. Grown in small quantities in neighboring countries. We export log and timber from Birmanya and finished furniture (teak garden furniture and colonial teak interior furniture) from Indonesia. Central Africa and Indonesia, teak (plantation) forests operated by the state. Correct materials and tools for quality production should be first.

Teak tree, and the product quality can be divided basically into two groups.

Trees are sold into state control are in the first group. These trees are cut when it comes to a certain diameter and age. Uses a fully-equipped factories. There is an annual remuneration(*istihkak) to the needs of these enterprises from the state(Perum Perhutani). The trees are processed after being subjected to oven drying. Standardized high-quality products are manufactured with precision machinery.

The second group involves parties cut young (local) trees in their grounds, beyond the control of the state. These products are called hand-made and 50 percent machine-made because of produced by inadequate machines in workshops. More than half of world production of teak garden furniture included in this group. According to the first group, the average is 50 per cent cheaper. for not drying the product in kiln may cause high risks as opening, working and strain on the product.

The quality of the product in the occurrence of cheap labor is low.

High-quality teak products must have:

·rfect disagn with a clean craftmanship.

·Teak garden furniture used as a natural cleaning with sandpaper before and after installation should be made carefully.
Teak wood used in outdoor furniture should be carefully selected well-dried massive and knotless. teak tree has to be well-recognized to   distinguish it from a different looking furniture made of teak tree.

·teak furniture used outdoor should be designed by using  ‘joints’ or ‘elastic joint’ for resistance to strech will consist of saesonal conditions.

·Despite a widespread, continuous color change from white to gray exterior teak tree is the indicator of good and genuine quality.

·teak furniture’s periodic maintenance should be done in the beginning of the season to maintain the new apperance and extend the life.

Greyed teak furniture care:

Teak Cleaner: It should be washed with a special cleaner soap and plenty of water.

After drying;

Teak Brightener: wipe off with a private refreshing and brightening lotion.

Teak Oil: Lubricate with plain or shielded teak oil with a clean painter brush.

Teak furniture care

Teak tree is naturally oily. And it is used naturally, to complete the diminishing superficial oil in time, needs to be lubricated with oil 1-2 times a year. When it stays in the winter time gray color occurs. This is natural process. It returns to original with a special maintenance and lubrication. Items that are not in the winter do not need any special maintenance.

A new solution for the maintenance of Teak tree is Teak oil, prepared as a mixture of natural oils. It has been designed for the Garden parquet, deck, a swimming pool borders, benches, garden furniture, boat decks and outdoor environments exposed to water such as a dense wood for easy and quick maintenance. Thanks to the structure of water resistant wax with the substrate caused by increasing the coefficient of providing protection of wood against water, but also prolongs the life.

How to Apply:

A flat brush and clean and dry cloth will be sufficient for the application. Before, the first coat of oil applied to the surface with a brush. After about a minute, it is worth going through with a clean cloth one more time on the brushed oil. In this way, the oil is spread evenly to the surface. So absorption occurs in equal proportions. During this process, there are benefits to take care of coat not driven very thick. To apply the second coat you should wait one day.

Generally, a single coat is sufficient. However, with high absorbency wood and in locations exposed to harsh weather conditions, the second layer expulsion is strongly recommended. Teak oil reach tactile dryness within 4 hours in the presence of sufficient air flow and average temperature of 20 ° C. To apply the second storey you should wait  at least 16 hours. Teak oil maintenance should be done 1 to 2 years according to the conditions of the wood is exposed.

What should be considered during the application:

Do not apply in rainy or very hot days. Thoroughly clean with a damp cloth to dust the floor before applying. If sanding is needed on the floor we recomment you to use 150-180 numbered of sandpaper. Before the applications made to the new woods, the wood must be sanded with 150-180 numbered sandpaper is recommended.

Teak tree, thanks to the durability and quality was always the first choice of companies producing garden furniture. New designs of wood, used in conjunction with various materials have increased the furnitures aesthetics but also added color in their spaces. For this reason, each new design produced great acclaim.  Aluminum is the most compatible material to these trees. Aluminum can be used easily for many years for not containing oxide. In addition,  it proof the durable weather conditions as a result of research,  because of all these appropriate conditions it can be easily used with teak wood. Aluminum is very lightweight material. Therefore, it is prefered to be produced with teak wood in garden furniture group. Aluminum-bodied teak arm chairs and seats based on seating and back views of the elegant and aesthetic qualities draw attention. In addition, adjustable seats and sun loungers on the position in this product group are used in the gas piston, provides great convenience for the user. The patented mechanism that allows the user to the lounge chair or the chair’s seat can adjust to any position. This group is worthy of the Millennium gardens; image, quality and ease of use continues to gather acclaim.

Knitting Garden Furniture

·Banana fiber, banana peel, seaweed, rattan furnitures made of tropical plants and fibers entering a sheltered group.

·In summer, used under the eaves in order to protect from the tropical rain, ensures a long life, such as will maintain the appearance.

·If the furniture is colored with polish and isn’t the natural color, should be protected from the sun to fade with prolonged use.

·Outside the summer season, wicker furniture of natural materials should be stored dry indoors.

·Wicker furniture got damage to polish, can be polished  water and fade-resistance materials in  pre-season.

·Loom furnitures do not contain synthetic material must have protective lacquer on it.

·Natural finish water resistant as well as special color varnishes are produced.

· Frequently used in recent years, interior furniture mesh, leather, silk and linen is combined with a natural temperature