BAHÇE MOBİLYALARI BAKIMI

Teak ağacı ile üretilen tüm ürünler naturel olarak kullanıldıkları için belirli periyodlarda bakım gerektirir. Satın aldığınız bahçe mobilyalarının ilk günkü görünümüne kavuşması ve daha keyifli bir kullanımı için bir dizi işlem uygularız. Detaylı anlatımı aşağıda “ Teak Ağacının Özellikleri “ başlığı altında okuyabilirsiniz.

Bahçe mobilyalarında son yıllarda gelişen trend, teak ağacı ile üretilen ürünleri farklı tarzları ortaya koyacak biçimde geliştirdi. Modern, country, klasik v.b. çizgilerdeki teak mobilyalar alüminyum, paslanmaz çelik, kumaş, sentetik v.b malzemeler ile bir araya geldi. Teak ile birlikte yıpranan bu malzemelerin bakımını veya değişimini de merkezimizden isteyebilirsiniz. Örneğin; Kolları teak, oturum ve sırt bölümü kumaş olan sandalyeniz için sizi Sunbrella kumaş kartelası ile ziyaret edebiliriz. Ayrıca deforme olan mekanizmaların tamirini, gerekiyorsa yedek parçasını da bakıma dahil ediyoruz.

İstanbul’da faaliyet gösteren ve koleksiyonlarını beğeni ile takip ettiğiniz seçkin firmalardan satın aldığınız mobilyaların önemini kavrayarak, deneyimli personel ile kaliteli çözüm, hızlı servis ve uygun fiyatlı hizmet sunuyoruz. Yapılmasını istediğiniz tüm işlemler için firmamızdan teklif isteyiniz.

 (Tectona grandis) Teak Ağacının Özellikleri:

Ağaçların kralı olarak bilinen Teak ağacının, ağaç türleri arasındaki yeri, altının madenler arasındaki yerine denktir. Dayanıklılığı, ısı ve nem farklılıklarına uyumu, yaşlandıkça güzelleşmesi sebebiyle teak ağacı; hayatın birçok alanında ve özellikle de denizcilikte yüzyıllardır kullanılıyor. Her türlü hava koşullarına dayanabilen, zamanın yıpratamadığı bir ağaçtır. Özelliklerinden dolayı ağaçların en kıymetlisidir ve nadir bulunur. Teak aşırı derecede yoğun dokulu, bozulma, eğilme, çekme ve şişmeye karşı koyan sert bir ahşaptır. Teak ağacının iklim şartlarına mükemmel uyumu, yüzyıllardır dış mekan mobilyalarının yapımında rakipsiz bir malzeme olarak kullanılmasını sağlamıştır. Teak ağacından yapılan mobilyalar bütün bir yıl boyu bahçede durabilir; göreceği tek zarar kirlenmesi olacaktır. Teak ağacı nadir bulunur çünkü yalnız Uzakdoğu’da Burma (Myanmar) ve Endonezya’da yetişir.

Teak ağacı doğal olarak yağlı bir ağaçtır ve hava koşullarından zamanla eksilen yüzeysel yağları tamamlamak için senede 1-2 defa teak yağı ile yağlamak gerekir. Zamanla geliştirilen bakım yağlarının yerine artık su bazlı koruyucular kullanılmaktadır. Kesinlikle vernik ve türevi kimyasallar kullanılmaz. Sezon başlarında su bazlı koruyucu ile temizlenen ürünler orijinal renklerini korurlar, aksi takdirde ürünler zaman içinde grimsi bir renk alır. Bu ağacı yıpratmaz sadece rengini değiştirir.

• Ne sıklıkla bakım yaptırmalıyım?

Yapılacak olan işlem ağacın tamamen görünümü ile ilgilidir. Teak ağacı dış ortamda kaldığı sürece içerisinde barındırdığı yağı eksileceği için grileşir ve hava kirliliği sebebiyle kirlenir. Yeni görünüme kavuşması için sezon başında temizlik ve bakımının yapılması tavsiye edilir.

• Teak yağı dışında bakım seçeneği var mı?

Bahçe mobilyarının bakımından sonra kızıl renk almasını istemiyorsanız, üzerlerine renksiz bir koruyucu sıvı olan teak koruyucu uygulanır. Ham olan ağaç üzerine dökülen her sıvıyı ( çay, su v.b ) hemen içine çeker ve lekelenir. Teak koruyucu ağacın içine işleyerek ederek film tabaka oluşturur ve bir anlamda doygunluk sağlar. Cuprinol, polisan..v.b. marka teak yağı kullanılabileceği gibi Alman Remmer  su bazlı cila da uygulanabilir. Boya malzemeleri tavsiye edilmez.

• Su bazlı koruyucu ile teak yağı arasındaki fark nedir?

Yapı marketlerde ve bahçe firmalarında satılan teak yağı aslında teak ağacının yağı değildir. Çeşitli kimyasalların kullanıldığı bir karışımdır. Uygulandığında koyu kızıl bir renk verir. Çok ucuz markalarla veya yanlış uygulandığında siyaha yakın bir renk, yapışkan bir yüzeye sebep olabilir. Son yıllarda geliştirilen ithal su bazlı koruyucu ile pürüzsüz bir yüzey, hafif kızıl doğal bir renk ve uzun zaman yeni görünüm elde edilmektedir.

• Alternatif yöntemler uygulayan kişileri tanıyorum ve gayet memnunlar.

Çok tazyikli su, çamaşır suyu, vernik v.b. uygulamalar ilk bakışta güzel sonuç verebilir ancak ağacın doğal yapısına zarar verdiği için çatlamaya ve küflenmeye yol açabilir.

• Yapılan işlemler nelerdir?

Sabit mobilya ise ( deck, bar, kapı v.s )  adresinize ekip gönderiyoruz. Hareketli mobilya ise Ümraniye’de bulunan merkezimize getiriyoruz. Ürün, modeline göre gerekirse demonte hale getirilir. 150-180 no ile zımpara işlemi bittikten sonra teak temizleyici ile yıkanıp kurumaya bırakılır. İkinci kat zımparadan sonra yıkama işlemi tekrarlanır. Su bazlı koruyucu cila bez yardımı ile sürülür ve görünmeyen yerleri de dahil ürünün her yerine uygulanır. İkinci katı uygulamak için bir gün bekletilir. İkinci kat ortalama 20°C ısıda ve yeterli hava akımı bulunan ortamda 4 saat sonra dokunma kuruluğuna ulaştığında paketleme işlemi yapılır. Ürünler ilk alındığında belirtilen gün ve saatte adresinize sevkiyatı yapılır.

• Sadece teak temizleyici sıvı kullanılsa yeterli olur mu?

Ürün grileşmemiş ve çok kirlenmemişse yeterli olur. Evinizde veya işyerinizde uygulatabilirsiniz. Ancak teak temizleyiciyi zaten temiz olan mobilya lekelendiğinde hemen temizlemek için kullanmak daha doğru olur.